LEDiL STRADA-C2 Series LED Lenses
STRADA LED lenses were originally designed for street lighting applications. The STRADA family now includes a variety of lenses that suit a range of other applications too.
The STRADA-C2 lenses all share the same footprint (19.6 x 15.6 mm) offering interchangeability between lenses without having to redesign it. This range is designed for use with a single LED and offers a uniform light output. STRADA-C2 lenses also offer easily installation using an adhesive tape or screws.
Made using an optical grade PMMA, the STRADA-C2 lenses offer a high UV and temperature resistance.
STRADA-C2 lenses have been designed and optimised for use with a variety of LEDs. Due to the rapidly changing nature of LED products customers are strongly advised to consult the latest manufacturer data for compatible LEDs.
Оптоэлектроника / Аксессуары для светодиодов / Линзы для светодиодов
Инфо: Линза с клеевой основой для светодиода LG Innotek серии LEMWA33X (Osram Oslon / Cree XP-G), эфф=90%, 128, 19,6×15,6mm H:5,9mm
Технические параметры
| Метод крепления | Самоклеящаяся лента |
| Прозрачный или диффузионный | Прозрачный |
| Размеры | 19.6 x 15.6 x 5.9мм |
| Производитель | Ledil |
| Длина | 19.6мм |
| Количество светодиодов на линзу | 1 |
| Высота | 5.9мм |
| Ширина | 15.6мм |
| Угол обзора | 92 ? 136 |
| Для использования с | Cree XB-D, Cree XP-E, Cree XP-G, LG H35C0, Lumileds LUXEON A, Lumileds LUXEON H50-2, Lumileds LUXEON R, Lumileds LUXEON Rebel, Lumileds LUXEON T, Lumileds LUXEON TX, Lumileds LUXEON Z ES, Nichia NCSxx19A, Nichia NVSxx19A, OSRAM OSLON SSL 150, OSRAM OSLON SSL 80, Seoul Z5, Sharp Double Dome |
| Эмиссионная картина | Наружное освещение |
| Серия | Strada-C2 |
| Форма линзы | Купол |
| Содержимое комплекта | Линза, оправа |
| Вес, г | 1.02 |



